Amerikan kapı boyası, Panel kapı nasıl boyanır

26.01.2023
5.273
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-

Amerikan kapı boyası, Panel kapı nasıl boyanır.

Amerikan kapı boyası, Panel kapı nasıl boyanır
REKLAM ALANI

Amerikan kapı boyası, Panel kapı nasıl boyanır, birçoğumuz yıllardır evlerimizdeki aynı duvarlara ve kapılara bakıyoruz. Evinize bir yenileme yapmak istiyorsanız, kapı boyamak bunu yapmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bugün size panel kapıların nasıl boyayacağınızı (profesyonel şekilde) göstereceğim, böylece yıllar boyunca temiz ve canlı görünecekler.

Panel kapı nasıl boyanır

Amerikan kapı boyası, Panel kapı nasıl boyanır, panel kapı boyamak basit bir kendin yap projesidir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için biraz zaman ve çaba gerekir. Dikkate almanız gereken ilk şey hangi boyayı kullanmak istediğinizdir. Ardından, hangi rengin evinizde en iyi şekilde görüneceğine karar verdikten sonra doğru boya ve malzemeler ile boyama işlemine başlayabilirsiniz.

Boya olarak su bazlı Amerikan kapı boyası veya su bazlı panel kapı boyalarını tercih etmenizde fayda var, Su bazlı olduklarından dolayı kokusu yoktur, ahşabın doğal yapısını bozmaz, sararma yapmaz ve önemlisi 1 saat içinde kuruma sağlar ve 1 gün sonra kullanıma hazır olur.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Panel kapı boyasının yanında gerekli malzemeler olarak kadife parmak rulo ve 2 veya 3 no kestirme fırçası ile boyama yapabilirsiniz.

Panel kapı nasıl boyanır

Amerikan kapı yağlı boya ile boyanır mı

Amerikan kapı yağlı boya ile boyanır mı ? Evet boyanabilir fakat görünüm açısından istediğiniz görünümü alamazsınız; çünkü Amerikan kapı üzerindeki damarların belirgin görünmesi için Amerikan boyası ile boyamak daha doğru olacaktır. Kısaca yağlı boya ile boyama yaptığınız zaman panel kapı üzerindeki ince damarlar kaybolacaktır ve ilerleyen zamanlarda sararma yapabilir.

Panel kapı boyası ile mobilya boyanır mı

Panel kapı boyası ile mobilya boyama yapabilirsiniz evet, ama dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar var. Mobilyalarınız lake mobilya olabilir, selülozik boya ile boyanmış olabilir, vernikli bir yüzey olabilir bu tür yüzeylere doğrudan panel kapı boyası uygulaması yapamazsınız nedeni ise yüzeye yapışma sağlamayabilir, sonrasında yüzeyde soyulmalar olabilir. Bu tür can sıkıcı durumlar ile karşılaşmamak için astar kullanmanızı öneririm. Size önerebileceğim astar olarak tüm yüzeylere kullanabileceğiniz zımpara yapmadan vurulan Polisan Multi Astar ile astarlama yapabilirsiniz ve üzerine panel kapı boyası vurabilirsiniz. İsterseniz mobilya boyama hakkında buraya tıklayarak makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kahverengi Amerikan kapı beyaza boyanır mı

Kahverengi Amerikan kapı beyaza boyanır mı, eve beyaza boyama yapabilirsiniz ancak koyu renklerden açık renklere geçiş süreci biraz zahmet ve zaman isteyebilir. Bu yüzden astar kullanmanızda fayda var, ilk olarak Polisan Multi Astar ile astarlayıp 24 saat sonra kapınıza 1. kat boyayı sürüp 6 saat beklemeniz gerekir 2. katta da aynı işlemi tekrarlamalısınız yani katlar arasında en az 6 saat beklemelisiniz. 6 saatten az bir sürede vurduğunuzda alttaki boya kurumadığı için yüzey hep boya isteyecektir bu yüzden kesinlikle katlar arası bekleme sürelerini dikkate almanız gerekir.

Beklemeden yaparsanız daha fazla boya gidecektir, yüzey dalgalanma yapacaktır. Polisan multi astarı 1 kat vurun, 1 kat vurduktan sonra yüzey tam kapatmayacaktır bunu görebilirsiniz, yüzey tam kapatsın diye 2. katı vurmayın çünkü multi astar yağlı boya kıvamında olduğu için yüzeydeki damarları kapatabilir bu yüzden 1 kat multi astar koyu rengi kapatmak için yeterli olacaktır.

Kahverengi Amerikan kapı beyaza boyanır mı

Sprey boya ile Amerikan kapı boyanır mı

Sprey boya ile Amerikan kapı boyanır mı, göz ile görünmeyecek ufak tefek yerlerini boyama yapabilirsiniz ancak komple kapıyı boyama yapamazsınız çünkü evde sprey boya ile kapı boyadığınız zaman evin her yerine sprey boya dağılacaktır ve çok aşırı derecede koku olacaktır. Bu yüzden en mantıklısı panel kapı boyası ile boyama yapmanızı tavsiye ederim.

Amerikan kapı boyası önerileri

Amerikan kapı boyası önerisi olarak sizlere bir kaç adet sıralayabilirim.

Amerikan kapı boyama hakkında uyarılar

  • 2.5 lt Amerikan kapı boyası ile takriben 5 veya 6 kapı boyayabilirsiniz.
  • Amerikan kapı boyaları su ile inceltme gerektirmez hazırdır. (Ambalaj üzerinde %10 kadar inceltme yapabilirsiniz yazar ama biz önermiyoruz.)
  • Koyu renklerden açık renklere geçişlerde mutlaka bekleme sürelerini dikkate alınız. (almadığınız takdirde işçilik süresi ve maliyet artacaktır.
  • Amerikan kapılarınızı panel kapı boyası dışında hiç bir boya ile boyamayın, üzerindeki ince damaların kaybolmasına neden olabilirsiniz.
  • Amerikan kapı boyaları normalde yarı mat (yarı parlak) görünümündedir, siz parlak durmasını istiyorsanız su bazlı parlak yağlı boyaları tercih edebilirsiniz.

Yukarıda gösterilen ürünler uzmanlar tarafından yazılmıştır. Verilen bilgiler, ürün bilgileri, uygulama hataları veya diğer anlaşmazlıklarla ilgili herhangi bir anlaşmazlıktan web sitemiz sorumlu değildir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.