Parke Renk Değiştirme

11.12.2022
3.284
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-

Parke Renk Değiştirme, artık parkelerinizin rengini değiştirmeniz mümkün.

Parke Renk Değiştirme
REKLAM ALANI

Parke Renk Değiştirme, parkeden bahsederken öncelikle mevcut parkenizin yapısını bilmemiz gerekir. Masif ya da kompozit, olup olmadığı. Bunu bildikten sonra rengini değiştirmek için uygun yöntemi seçebilirsiniz. Zeminde laminat parke varsa bunun rengini değiştirmeniz bugüne kadar mümkün değildi. Rengini değiştirmeniz için ya sökmek gerekti veya üzerine başka bir parke uygulama yaparak rengini değiştirebiliyordunuz. Artık mümkün gelişen yeni boya kimyasalları sayesinde artık parkelerinizin türü ne olursa olsun boyama yaparak rengini değiştirebilirsiniz.

Parke Renk Degistirme
Parke Renk Değiştirme

Parke rengi değiştirme

Parke rengi değiştirme, öncelikle masif parke ve lamine parke nedir, nasıl boyanır bunları anlatacağım. Laminant parke için detaylı anlatımı en sona bırakıyorum.

Masif parke, en yüksek kalitede orijinal, doğal ve geleneksel bir malzemedir. Buna ek olarak, sıcak bir dokunuşa sahiptir ve çizilmelere ve lekelere karşı oldukça dayanıklıdır. Eskiden evlerimizde üçgen şeklinde parkeler olurdu saf ahşap bunlar örnek olarak masif parke diye geçer, şimdi günümüzde daha modern şekilde üretiliyor. Bu parkeyi sistre (zımpara) yaparak boyama yapabilirsiniz.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
masifparkeornek
Parke rengi değiştirme

Lamine parke döşeme, her biri kendi özelliklerine sahip iki veya daha fazla ahşap kaplama katmanından oluşan bir ahşap zemindir. Lamine parke döşeme genellikle 2 veya üç katmanlı olarak üretilir, en üst katman ağacın kendisinden yapılır ve alt katmanlar genellikle düşük değerli herhangi bir ahşap veya kontrplaktan yapılır.

Parke Renk Değiştirme

Parke rengi nasıl değiştirilir

Parke rengi nasıl değiştirilir, Parkenizin rengini değiştirmek basit bir işlem değildir. Profesyonel yardım almanızı öneririz, çünkü bir hata yaparsanız zemine zarar verebilirsiniz. Ancak bütçem kısıtlı diyorsanız, para her şey demek değildir: parkenizin rengini nasıl değiştireceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyarız.

1- Parke Renk Değiştirme, kazıma, bir zeminin yeni boyaya hazırlanmasındaki en önemli adımlardan biridir. Mevcut cila ve renklendirmeyi tamamen ortadan kaldırarak yeni kat boya ile yeniden başlamayı mümkün kılar. Eski bir boya tabakasının üzerine yoğun renkli bir tabaka uygulamaya kalkarsanız, yeni boya doğru şekilde yapışmayacaktır.

Parke rengi değiştirme, zemindeki rengin değişmesi için öncelikle mevcut renk ve cilanın zeminden uzaklaştırılması gerekir, bunun için sistre dediğimiz bir uygulama vardır. Sistre büyük bir zımpara uygulamasıdır, elle yapabileceğiniz bir işlem değildir. Bu uygulama ile zemindeki cila ve rengi tamamen kaldırır ve zemini ilk günkü haline dönüştürür.

Zımparalama işleminden sonra, kazınacak alandaki tüm eşyaları temizlemelisiniz çünkü tüm odayı lekesiz hale getirmek için en küçük deliklere ulaşması gerekir. İlk aşamada 40 no zımpara kağıdı ve ikinci aşamada 60 no zımpara kağıdı ile raspalama işlemini tekrarlamalısınız. Sonrasında bir süpürge makinesi ile kazınan alandaki talaşları temizlemelisiniz.

Parke renk değişimi

Sistre işlemini bittikten sonra etrafı temizlediniz ve yüzeyi hazırladınız bundan sonraki işlem şöyle: ufak tefek delikler, yarıklar olabilir bunları kapatacağız. Bunları kapatmak için selülozik dolgu vernikleri var hemen hemen her firmada bulunur hızlı kurur bu dolgu verniğini isterseniz sistreden çıkan talaş tozu ile karıştırıp vurabilirsiniz veya sade bir şekilde de vurabilirsiniz, kendisi şeffaftır zaten. Dolgu işleminden sonra 120 no zımpara ile zımparalamanız gerekecektir yüzeyin temiz ve düzgün hale gelmesi için. Bakınız: aşağıdaki resimde parke dolgu astarını görüyorsunuz talaş ile karıştırılmış halde dolgu yapılıyor, bu çözüm daha mantıklı çünkü aynı renkte olan astar doldurduğu yerlerde göze batmayacaktır.

parke dolgu astari
parke dolgu astarı

Parke hangi boya ile boyanır?

Parke Renk Değiştirme? Evet artık boya işlemine geçebiliriz, boya sürme işleminde parkenizin yüzeyindeki damarlarını, doğal görünümünü bozmayan şeffaf renkli parke boyaları vardır. Bunlardan bir tanesi Hemel marka üniversal stain iç ve dış mekanlar için yarı şeffaf ahşap renklendiricisi var bunu kullanabilirsiniz. Yalnız bu ürünün 3 adet renk seçeneği mevcut linke tıklayarak görebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise hemen hemen tüm firmalarda bulunan vernikli ahşap koruyucular mevcut mesela bu vernikli ahşap koruyuculardan da sürebilirsiniz.

Yukarıda söylediğim ürünlerin 2 çeşidi var tiner bazlı ve su bazlı ikiside aynı aynı işlemi görüyor tek farkı biri kokulu ve geç kurur diğeri ise tam tersi koku yok hızlı kurur. Kullanıma hazır ürünlerdir. Burada en önemli detay ürünleri kullanmadan önce çok iyi karıştırmalısınız, sonrasında damar dönüne doğru fırça ile sürmelisiniz, sonrasında 5-6 saat kurumasını bekledikten sonra yine ince bir sistre yapılmalıdır.

Parke Renk Değiştirme? Parke renk değişimi, boyamız kurudu sistreyi attık artık son kat cilamızı atıp bitireceğiz. Yüzeye yukarda söylediğim gibi tiner bazlı veya su bazlı renk hangisini kullandıysanız ona göre cilayı’da su bazlı veya tiner bazlı sürmeniz gerekir burası çok önemli. Yanlış vurulursa eğer ikiside birbirine zıt olduğu için tutunma sağlamayacaktır.

Parke cilamızı rulo yardımı ile vurmanızı tavsiye ederim, kadife rulo diye tabir ettiğimiz yünlü rulodur daha iyi yayılma sağlar. Parke cilalarında görünüm seçenekleri mevcuttur mat, yarımat, parlak seçenekleri vardır görünüme göre seçenek belirleyebilirsiniz.

parke cilasi
Parke cilası vurma

Parkeler ne ile boyanır?

Parke Renk Değiştirme, Konumuzun başında söylediğim gibi, gelişen yeni boya kimyasalları sayesinde artık parkelerinizin türü ne olursa olsun boyama yaparak rengini değiştirebilirsiniz. Yalnız şöyle bir durum söz konusu bu boyama yönteminde parkenizin doğal görünümünü kaybedeceksiniz.

Parke Renk Değiştirme? Gelelim ne ile boya yapacağımıza, Multisurface boyalar hani tüm mobilya, cam, seramik gibi birçok yüzeyi boyayan boyalar var işte bu boyalar ile parkenizi boyama yapabileceksiniz. Bunun için hemen hemen tüm firmalarda bulunan multisurface boyalardan alabilirsiniz verniksiz olması daha iyi olur çünkü üzerine vernik süreceğiz. Takriben 20 metrekare zemin için 2 litre yeterlidir. Yüzeyi zımpara yapmaya gerek yok sadece temizleyiniz ve ufak tefek yarıklar delikler var ise macun sürüp zımpara yaptıktan sonra zemini hazırlayınız.

1 kat vurup 1 gün bekledikten sonra 2. katı vuruyoruz eğer kapattıysa renk zemini cila işlemine geçeceğiz eğer kapatmadıysa 1 gün sonra 1 kat daha vurabilirsiniz sizin seçiminize kalmış. Cila olarak size önerebileceğim 2 adet ürün var.

Parkeler ne ile boyanır?
Parke cilası

Parke Renk Değiştirme,
Polisan marka bu ürün tek bileşenli parlak poliüretan vernik, bu ürünü aynı zamanda seramik üzeri boya yapanların tercihidir, parkenizi boyadıktan sonra bu ürünü vurabilirsiniz. Su bazlıdır kokusuzdur. Bu ürünü sürdüğünüzde yüzey çok parlak olacaktır bunu göz önünde bulundurunuz. 2 gün kuruma süresi vardır ve 7 gün tam kemikleşme süresi vardır 7 gün boyunca parkelerinize sert bir cisim ve sert darbeler, temizlik kimyasalları ile temizlenmemelidir.

Poliuretan vernik cilasi

Parke renk değişimi,
Diğer bir seçenek ise yine polisan marka bu ürün çift bileşenli sıvı cam dır. Aynı şekilde bu ürünü de kullanabilirsiniz. Bu ürünün artısı çift bileşenli olmasında dolayı çizilmelere ve darbelere karşı daha güçlüdür. Bu ürünü kullanmak ciddi bir bilgi ister bu yüzden buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Buradan kaplama mobilya boyama hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda gösterilen ürünler uzmanlar tarafından yazılmıştır. Verilen bilgiler, ürün bilgileri, uygulama hataları veya diğer anlaşmazlıklarla ilgili herhangi bir anlaşmazlıktan web sitemiz sorumlu değildir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.