Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır

28.11.2022
5.278
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-

Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır, duvar boyası rengi nasıl değiştirilir ? tüm sorularınızı bu makelemizde topladık.

Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır
REKLAM ALANI

Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır, koyu renkli duvarları, ham beton ve tuğla gibi diğer yüzeyleri boyamak zordur. Astar olarak ne kullanacağınızı, mükemmel boyayı nasıl seçeceğinizi ve boyamayı kolaylaştıracak ve daha iyi görünmesini sağlayacak bazı ekstra araçları bilmeniz gerekir. Bu makalemizde koyu renkli duvarları nasıl açık renge dönüştürmeyi öğreneceksiniz.

koyu renk duvar acik renge nasil boyanir
Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır

Yukarıda göstermiş olduğum resimdeki duvarda bulunan koyu renkli duvar nasıl açık renge çevireceğinizi anlatmaya çalışacağım. Nasıl yapacağınızdan emin değilseniz koyu renkli duvarları boyamak zor olabilir. Ancak bugün koyu renkli duvarları boyamak hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağım ve neyse ki düşündüğünüzden çok daha kolay.

Koyu renk duvar boyası nasıl açılır?

Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır, duvarınızda lacivert bir renk varsayalım bu koyu rengi kırık beyaz rengine çevirmek istiyorsunuz, usta ile anlaştınız usta da astara gerek yok ben kapatırım dedi. Anlaştığınız o usta ile çalışmaya başlamadan bitirin derim. Astar kullanmadan koyu renkten açık renge geçişlerde en az 3 bilemediniz 4-5 kat boya ister zemin. Ustanın işi uzayacağından dolayı ve işçilik zamanı artacağından dolayı astar uygulamaktan kaçınırlar. Yani sizi usta düşünmez, önemli olan işi çabuk bitsin ve gitmektir bazı ustalar için. Bu yüzden dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Buda ileride size sıkıntı çıkarabilir şöyle ki, astar kullanmadan kat kat yapılan boyaların kalınlığı artacağından dolayı duvarınızda dalgalanmalar oluşacaktır. Dalgalanmalar yüzünden duvarınız eskisi gibi düz olmayacaktır. Veya boyaların astar kadar kapatma gücü olmadığından dolayı alttaki renk ile üzerine vurulan açık renk karışacağından, istediğiniz rengi zeminde göremeyebilirsiniz yani alttaki rengi yansıtabilir.

Burada astar kullanımındaki mantık düzgün bir zemin elde etmek ve ihtiyaç duyduğunuz boya katlarının sayısını büyük ölçüde azaltmaktır. Aşağıdaki görsel eski web sitemizden alınmıştır astar kullanmadığınız zaman ne ile karşılaşacağınızı göstermektedir.

koyu renk duvar nasil acilir 1
Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır

Koyu renk duvar boyası nasıl kapatılır

Duvar boyası rengi nasıl değiştirilir ? Öncelikli olarak renk geçişlerinde Geçiş astarı ( Dönüşüm astarı ) diye tabir ettiğimiz bir boya türüdür. Bu astar renk geçişlerinde kesinlikle kullanılmalıdır aynı zamanda tiner bazlı boyadan su bazlı boya ya geçişlerde ve yeni ham sıvalı yüzeylerde boyaya uygun bir zemin hazırlamak içinde kullanılır.

koyu renk duvar nasil acilir
Koyu renk duvar boyası nasıl kapatılır

Yukarıdaki görselde eski web sitemizden bir soru astar kullanmadığınız zaman oluşabilecek sıkıntılar. Zeynep hanım’ın hatası boyayı ustaya aldırmak, boyayı kesinlikle ustaya aldırmayın, tüm ustalar için söylemiyorum bazı ustalar ellerinde kalan boyayı kullanabilirler, boyadan anlamıyorsanız eğer ki bu usta için bir fırsattır ucuz yollu kalitesiz bir boya vurabilir duvara bu yüzden dediğim gibi boyanızı siz alın ustalara bırakmayın. Büyük ihtimalle zeynep hanım silinebilir boya istedi usta plastik boya vurmuş olabilir yüzeye, bu yüzden plastik boyaların silinme özelliği yoktur. Son olarak duvarı sildiğim zaman eski renk çıkıyor olması işte bu makalede anlatmak istediğim tam olarak bu, duvara geçiş astarı vurmadığı için boyayı sildiğinde altta kalan renk yüzeye çıkmış. Anlatmak istediğim astar kullanın maliyet ve işçilikten kaçmayın sonrasında can sıkıcı durumlar meydana gelebilir.

koyu renk duvar nasil acilir 2
Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır

Eski web sitemizden bir yorum daha göstermek istiyorum, Burcu hanım ustaya üzerine basa basa söylemesine rağmen ustanın cevabı ”alttaki boya plastik boya, plastik boya kapanmaz” 🙂 yukarıda söylediğim gibi bazı ustalar için müşteri önemli değildir, iş hemen bitsin, parayı alıp gideyim.

Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır, duvarda ne tür bir boya olduğu önemli değildir. Geçiş astarı (dönüşüm astarı) özellikle duvardaki koyu rengi kapatıp açık renge geçerken sıklıkla kullanılır. Tek şart, astar uygulanmadan önce yüzeyin sağlam olmasıdır. Aşağıdaki örnek resimden astarın ne tür özelliklerde olduğunu görebilirsiniz. Bu astar çeşitleri tüm firmalarda mevcuttur herhangi bir + özelliği yoktur istediğiniz bir boya firmasından temin edebilirsiniz.

Duvar boyasi rengi nasil degistirilir
Duvar boyası rengi nasıl değiştirilir ?
https://www.youtube.com/watch?v=3zaWm9ClIxE
Koyu renk duvar açık renge nasıl boyanır

Geçiş astarı nasıl uygulanır

Geçiş astarı nasıl uygulanır a geçmeden önce ne kadar alan m2 yaptıklarını söyleyelim.

Tek kat astar boyama için (boya firmaları arasında 3-4 m2 farklılık gösterebilir) ben takriben yazıyorum :

  • 3,5 kilogram geçiş astarı yaklaşık 40 m2
  • 10 kilogram geçiş astarı 100-120 m2
  • 20 kilogram geçiş astarı 200-220 m2

Geçiş astarı nasıl uygulanır, yüzeyi hazırlamadan önce yere bir mavi naylon örtü serin, duvar kenarlarını kağıt bant ile yapıştırın boyanın taşmaması için, priz var ise prizin etrafını bantlayın, duvarınızı tozdan arındırın temizleyin. Sonrasında astarımızı %10 oranında su ile inceltme yapıyoruz %10 ne kadar diye soruyorsunuz sanırım onu da söyleyeyim 3,5 kg için 2 su bardağı, 10 kg için 1 litre, 20 kg için 2 litre koyabilirsiniz. Fazla su koyalım fazla alan yapalım demeyin sakın boyaya gereğinden fazla su koyarsanız kapatma gücü düşer. Fazla yer yapmaz yani 🙂

gecis astari
Geçiş astarı

İyicene homojen olana kadar karıştırın ve 3 no kestirme fırçası ile köşeleri ve priz kenarlarını kestirme yapın sonrasında rulonuz ile tüm alanı boyayın.

ortucu astar
örtücü astar

Tüm alanı boyadıktan sonra alacalı bir zemin görebilirsiniz sakın endişeye kapılmayın astar henüz kurumadı, kuruduktan sonra biraz kapanacaktır yüzey.

koyu renkli duvar nasil acik renk olur
koyu renkli duvarı açık renge çevirme

6 saat kurumasını bekledikten sonra boya işlemine başlayabilirsiniz. 6 saat kesinlikle beklemelisiniz aceleci davranırsanız eğer kurumayan astar üzerine boya vurduğunuz zaman renkler birbirine karışabilir sonrasında üzülebilirsiniz.

gecis astari nasil uygulanir
geçiş astarı uygulaması

Renk kapatmaları ve renkler konusundaki şikayetlerinizi bizimle aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

En iyi tavan boyası hangisidir makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yukarıda gösterilen ürünler uzmanlar tarafından yazılmıştır. Verilen bilgiler, ürün bilgileri, uygulama hataları veya diğer anlaşmazlıklarla ilgili herhangi bir anlaşmazlıktan web sitemiz sorumlu değildir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.