Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir

11.12.2022
4.983
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir, tahta kurdu ilacı nedir.

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir
REKLAM ALANI

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir? Emprenye ahşap kurtları için tek çözümdür. Emprenye işlemi, mobilyanıza leke tedavisi uyguladıktan sonra yapılabilir (yüzeyin ham olması gerekir çünkü emprenye malzemesi su gibidir ahşabın emmesi gerekir), böylece ahşaba tamamen nüfuz eder ve onu kurtlardan ve diğer zararlılardan korur. Böylece, mobilyanıza emprenye işlemi uygulandıktan sonra dayanıklılığı daha uzun sürer, küçük çiziklerden bile zarar görmez ve zamanla kırılmaz. Ayrıca, mobilyanın güzelliğini yıllarca optimum düzeyde korur. Artık tahta kurtlarına karşı tek çözüm olan emprenye işlemini ve faydalarını sizlere açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Tahta kurdu yok etmek
tahta kurdu nasıl yok edilir

Evdeki tahta kurusu nasıl yok edilir

Evdeki tahta kurusu nasıl yok edilir, makalemizi yazmandan önce sizi emprenye kimyasalı tahta kurtlarının bir numaralı düşmanı hakkında bilgilendirmek isterim.

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir, emprenye kullanımı, iç mekandan dış mekana ve denizcilikten rustiğe kadar çeşitli ortamlarda ahşabın ömrünü uzatabilir. Çeşitli kimyasal maddelerin farklı yöntemlerle ahşaba emdirilmesi işlemidir. Mobilya gibi ahşap ürünler öncelikle ev ve ofis alanlarında kullanılırken, diğerlerinin dış mekanlarda kullanılması gerekir: ya suyun olmadığı ya da nemin düşük olduğu yerlerde.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir, emprenye işlemi ahşabın ömrünü uzatabilir ve kurt, solucan, mantar ve diğer hasar türlerinin saldırılarına karşı dayanıklı hale getirebilir. En yaygın emprenye türleri su bazlı ve tiner bazlı olanlardır. Aralarındaki tek fark kokudur, su bazlı ürünler kokusuzdur ve solvent bazlı ürünlerle kokuludur. Benim tavsiyem, kullanımı daha kolay olduğu ve daha iyi bir sonuç yarattığı için su bazlı bir ürün satın almanızdır.

Ahşabı emprenye etmek düşündüğünüzden daha kolaydır. Doğru ekipman ve ürünlerle bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Büyük kereste şirketleri ahşabı vakumlamak ve basınçla emprenye etmek için devasa kazanlar kullanıyor, ancak kullanımı kolay sistemlerimizle bunu maliyetinin çok altında kendiniz yapabilirsiniz.”

Evdeki tahta kurusu nasil yok edilir
Evdeki tahta kurusu nasıl yok edilir

Mobilyadaki tahta kurdu nasıl yok edilir

Mobilyadaki tahta kurdu nasıl yok edilir, Size 2 türlü yöntem söyleyeceğim ama öncesinde lütfen koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Kimyasal cildinize zarar verebilir, bu nedenle buna karşı önlem almak en iyisidir ve yanıcı bir madde ile emprenye nin yanına yaklaşmayın.

  • *Örnek veriyorum ahşabınız büyük mesela çardak, bahçenizdeki çitler, piknik masanız gibi bunlarda kurtlanma görüyorsanız eğer yüzeyi ilk önce güzel bir zımpara yapmanız gerekiyor neden derseniz eğer emprenye malzemesini ahşap emmesi gerekir. Emprenye malzemesi ahşabın yüzeyini korumaz tam tersi olarak ahşabın iç yapısını korur. Bu yüzden zımpara şart.

Zımpara sonrasında yüzeyi temizleyin tozunu alın ve sünger veya tülbent benzeri bir bez ile emprenyeyi ahşabın yüzeyine bolca yedirin, biraz bekleyin iyice çeksin sonra bir kaç kere doyana kadar bu işlemi tekrarlayın. Emdirme işlemi bittikten sonra 1 gün kurumaya bırakın ve sonrasında vernikli ahşap koruyucu sürün, bu vernikli ahşap koruyucuda ahşap yapısının dış katmanını yağmur, güneş, kar tüm hava şartlarına karşı koruma sağlayacaktır.

  • Diğer yöntem ise evinizin ofisinizin içerisinde bulunan mobilyalarınız, parkeleriniz gibi ahşaplarda kurtlanma var ise şırınga yardımı ile yedirme yapabilirsiniz. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğim yöntemide yapabilirsiniz. Yani kısaca açıklamak gerekirse büyük alanda bir kurtlanma söz konusu ise süngerle yedirme işlemi yapın eğer ufak çapta kurtlanma var ise şırınga yardımı ile yedirme yapabilirsiniz.
Mobilyadaki tahta kurdu nasil yok edilir 1

En güzel örneklerden birini verecek olursak, 1900’lü yıllarda hatırlarsanız yıllarca bozulmadan ayakta durabilen ahşap elektrik direkleri vardı. Bunun çözümü ise emprenye işleminden geçiyor. Resimde çok net anlatılmış, diğer direkler sapasağlam dururken bu direk emprenye edilmediği için kurtçuklardan nasibini almış.

ahsap kurdu ilaci

Bakın, burada yıllardır çürümeden duran tren rayları var. Zamanın testinden geçtiler ve her gün kusursuz bir performans sergilemeye devam ediyorlar. Emprenye malzememizin size bu raylarla aynı kalıcı performansı sağlayacağından eminiz; sadece denemeniz gerekiyor!

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir

Ağaç kurdu nasıl yok edilir

Yukarıda yazdığım tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir, öneriler dışında size tavsiyem, ham bir ahşap malzeme aldığınızda veya bir proje yapacağınız zaman, mesela örnek veriyorum bu son 2-3 senedir çoğu müşterim paletlerden yatak yapıyor bu paletleri emprenye yapmalarını tavsiye ediyorum kimi uyguluyor kimiside kim uğraşacak şimdi onunla bir şey olmaz diyor 🙂

Yukarıdaki resimler ne olabileceğini açık ve net şekilde gösteriyor, bundan 3-4 sene sonra yatak kurtlanma yaptı bütün eşyalarınıza bulaştı, bu küçük tahta kurdu deriye temas ettiği zaman kaşıntı yapabilir, alerji yapabilir, deriniz zarar görebilir, psikolojik açıdan rahatsız edici olabilir. Bu yüzden ileride uğraşmamak için yukarıda anlattığım emprenye malzemesini önemli ahşaplarınıza uygulayın kafanız rahat olsun.

Sizlere tavsiye edebileceğim ürün Hemel marka emprenye, su bazlıdır, kokusuz, renksiz ve uygulaması kolaydır. Tüm ahşaplarda güvenle kullanabilirsiniz.

su bazli emprenye
Ağaç kurdu nasıl yok edilir

Parkelerinizin rengini değiştirmek istiyorsanız buraya tıklayarak makalemizi inceleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.