Ahşap saksı içi izolasyon önerisi

16.12.2022
1.888
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

Ahşap Saksılarınız İçin İzolasyon Önerileri.

Ahşap saksı içi izolasyon önerisi
REKLAM ALANI

Ahşap Saksılarınız İçin İzolasyon Önerisi, ahşap saksılarınızın yalıtımı için birçok yapı kimyasalını araştırdık ve bunların çevreye zararlı olduğunu gördük. Toprağa sızarak, su tabakasını kirleterek ve hatta bitkileri öldürerek toprağı veya bitkilerimizi zarar verebilirler. Bu yüzden sizlere farklı yöntemler göstereceğim.

Ahsap Saksilariniz Icin Izolasyon Onerisi
Ahşap Saksılarınız İçin İzolasyon Önerisi

Ahşap saksı içi izolasyon

Yeni almış olduğunuz ahşap saksınız için 2 ahşap saksı izolasyon önerisi söyleyeceğim sizlere. İzolasyon derken ahşabın doğal yapısını korumak.

  1. Emprenye sistemi ile koruma sağlamak.
  2. Membran ile koruma sağlamak.

Ahşap saksı su yalıtımı

Ahşap Saksılarınız İçin İzolasyon Önerisi, Ahşap saksı su yalıtımı, hemel marka Timbercare Aqua Impregnation gibi su bazlı emprenyeler ahşap saksılarınız için daha güvenlidir. Ancak, su ile temas ve günlük kullanımdan kaynaklanan aşınma nedeniyle, bu su bazlı emprenye ürünleri zamanla bozulma eğilimindedir ve bozulduklarında, toprakta çözündüklerinde toksik bir madde oluşturarak ahşap saksılarınızdaki bitkilere zarar verebilirler. Bu nedenle, su bazlı sistemlerin sürekli olarak kullanılmasını önermiyoruz.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Ahşap toprak ile temas ettiğinde emprenye eninde sonunda çözünmeye başlayacaktır. Çözünmemesi için ne yapmak gerekir ? Ahşabı vakum basınçlı sistem ile ahşabın içine işlenmesi gerekir bunu da biz yapamayız maalesef. Peki çare nedir, ahşap saksınızı satın alırken satıcıya emprenye edilmiş bir saksı almak istediğinizi söylerseniz size yardımcı olacaktır.

Ahşap saksı izolasyon

Ahşap saksı izolasyon, diğer bir yöntem ise membran kaplama. Bu yöntem aslında en etkili yöntemdir, zaten şu anda piyasada çoğu satıcı membran kaplama saksılar satmaktadır. Eğer saksınızı kendiniz tasarlayıp yapacaksanız nalburdan veya yapı marketlerden membran alıp toprak seviyesine kadar kaplayabilirsiniz.

Ahsap saksi ici izolasyon
Ahşap saksı içi izolasyon
https://www.youtube.com/watch?v=UyPp3pnM6XY
Ahşap saksı izolasyon

Ahşap saksınızın uzun ömürlü olması için tavsiye:

Demonte bir saksı aldığınızı varsayıyorum, öncelikle iç ve dış tarafına emprenye sürünüz ve iyice yediriniz. Sonrasında içerisine membran kaplayınız toprak seviyesine kadar. (burada anlatmak istediğim toprak hiç bir şekilde ahşap ile temas etmeyecek) daha sonra dış yüzeyini vernikli ahşap koruyucu ile vernikleyiniz 1’er gün ara ile 2 kat halinde vurunuz verniği. Sonrasında içerisine toprağınızı koyup bitkilerinizi ekebilirsiniz bu sayede yukarıda anlatımlarıma göre daha uzun süre koruma sağlayabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken konu toprak ile ahşap birbirine temas etmeyecek.

Tahta kurdu nasıl yok edilir konumuza bakmak isterseniz buradan konuya ulaşabilirsiniz.

Yukarıda gösterilen ürünler uzmanlar tarafından yazılmıştır. Verilen bilgiler, ürün bilgileri, uygulama hataları veya diğer anlaşmazlıklarla ilgili herhangi bir anlaşmazlıktan web sitemiz sorumlu değildir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.