Duvardaki Lekeler Nasıl Çıkar

03.01.2023
2.219
Okuma Süresi: 9 dakika
A+
A-

Duvardaki Lekeler Nasıl Çıkar, is lekesi nasıl çıkar.

Duvardaki Lekeler Nasıl Çıkar
REKLAM ALANI

Duvardaki Lekeler Nasıl Çıkar. Duvarlar yıllar geçtikçe kirlenir. Parlaklıklarını korumak ve temiz görünmelerini sağlamak için düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Düzenli temizlik malzemeleri ile silmek onları parlak tutmak için yeterli olmayacaktır. Daha yumuşak duvar kağıtları ve boyalar, yanlış temizlik ürünleri kullanılması nedeniyle bozulabilir.

Konuya başlamadan önce duvarı silebilmeniz veya temizleyebilmeniz için yüzeydeki duvar boyasının ne tür bir boya çeşidi olduğunu bilmeniz gerekir, bunu öğrenmek için boya bilgisi iyi derecede olan bir ustaya danışabilirsiniz. Bunu neden söylüyorum size, bazı boyalar silinebilir veya temizlenebilir özelliktedir, bazı boyalar da ise bu özellikler yoktur. Siz duvarı silmeye kalktığınızda ufak bir hata yüzünden duvardaki boya çıkabilir, duvarda leke oluşabilir, boyanın rengi bozulabilir. Google’da araştırmalarım doğrultusunda çoğu web sitelerinde duvardaki boyanın ne olduğu bilgisini vermeden şu şekilde vb. gibi silebilirsiniz yazmışlar, bu yanlış.

Şimdi sizlere aşağıda detaylı bir şekilde anlatım sağlayacağım.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Duvar silme

Gerçek bir temizliğe başlamadan önce, bölgesel bir duvar silme testi yapmak iyi bir fikirdir. Bu, duvar boyanızın tamamen silinebilir olup olmadığını görmenize yardımcı olacaktır. Duvarlarınızda silinebilir boya yoksa, duvar boyası bez üzerine çıkabilir ve lekeler duvardan çıkmayıp dağılabilir.

Duvar nasil temizlenir
Duvardaki Lekeler Nasıl Çıkar

Duvar nasıl temizlenir

Duvardaki Lekeler Nasıl Çıkar. En iyi sonucu almak için, toz almaya başlamadan önce elektrikli süpürgenizin fırçasıyla yüzeyi hazırlamalısınız. Bu yöntem en etkili yöntemdir çünkü tozu havaya itmek yerine yüzeyden çeker ve duvardan uzaklaştırır. Fırça ve mob gibi ürünleri kullanırken, yüzeye kolayca daha fazla toz atabilirsiniz bu da en başta temizliğin amacını ortadan kaldırır!

Göze çarpmayan bir bölgede yumuşak bir süngeri sıcak suya batırarak duvarınızı silin. Duvarınızın boyası, süngere veya beze çıkıyorsa, devam etmeyin. Temizlemek yerine boyamak daha iyi bir seçenek olacaktır sizin için.

Eğer duvarlarınızda veya tavanınız da küf lekesi var ise buraya tıklayarak makalemi inceleyebilirsiniz.

Duvar neyle silinir

Duvar temizliği için yumuşak bir bez veya sünger kullanmanız gerekir. Bunlar çeşitli sert yüzeylerin temizliğinde sıklıkla kullanılır. Kaliteli nemli bir bez kullanmanın bir avantajı, duvarda su lekesi bırakmamasıdır. Süngerler kullanılmadan önce düzgün bir şekilde temizlenmezse iz bırakabilir buna çok dikkat edin. Konunun başında da belirttiğim gibi duvardaki boyanızın silinebilir veya temizlenebilir olmasına dikkat edin aksi takdirde duvarınız eski halinden daha kötü bir görüntüye sahip olabilir.

Duvarlarınızı temizliyorsanız, her seferinde bir duvar üzerinde çalışın. Süngere az miktarda deterjanlı su uygulayın, ardından ıslak süngeri duvara sürün. Tek yönde silerken süngere hafif basınç uygulayın. Temiz su ile durulayın ve havlu ile kurulayın. Kağıt havlu kullanarak kurulamayın, 1 duvarda işiniz bittikten sonra diğer duvara geçin.

Mutfağınızın, banyonuzun ve evinizin diğer bölümlerinin duvarlarını ve tavanlarını temizlemek için her ürün kategorisinde özel temizleyicilere ihtiyacınız yoktur. Sıvı bulaşık deterjanınızı biraz sıcak su ile karıştırarak duvarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz bir karışım elde edebilirsiniz. Sirkeli su çamaşır suyu gibi ürünler kullanmanıza gerek yok bu tür ürünler bakterileri öldürdüğünden dolayı rutubetli yüzeyler için kullanılmalıdır sadece.

Aşağıdaki videodan bir örnek: Duvar plastik boya ile boyanmış ve duvardaki lekeyi çıkartma işlemi yapılıyor 🙂 Videonun sonuna doğru lekenin yüzeye nasıl yayıldığını ve yüzeyde kaldığını leke oluşturduğunu görebilirsiniz.

Silinebilir boyalar

Silinebilir boyalar hakkında buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz. Bazı boyalarda silinebilir veya temizlenebilir özelliği yoktur, bu sebeple duvarınızı silemezsiniz. Silmeye kalktığınız zaman duvardaki renk bozulabilir, duvardaki leke yayılma yapabilir, boya yüzeyden atabilir bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için lütfen duvardaki boya hakkında bilgi edinin veya yeni boya alacağınız zaman boya kutusunun üzerindeki özelliklerini okuyunuz.

En iyi silinebilir ve leke tutmayan boyalar için buraya tıklayarak makalemi inceleyebilirsiniz.

Mesela plastik boyaların genelde silinme özelliği yoktur, ama bazı boya firmaları plastik boyalarında silinebilir veya temizlenebilir özelliği bulunabilmektedir. Bir kaç tane örnek göstereceğim size.

dyo 5 yildiz plastik

Dyo marka 5 yıldız plastik boya

Bu ürünün silinebilir veya temizlenebilir özelliği yoktur. Hiç bir şekilde silemezsiniz, genelde ekonomik sınıfında satışa sunulur. Bu markanın üst düzey kaliteli boyaları da vardır temizlenebilir, silinebilir, leke tutmama özelliği olan boyaları da mevcuttur.

Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

permolit permoplus ic cephe boyasi

Akçalı Permolit marka permoplus iç cephe boyası

Bu ürününde silinebilir veya temizlenebilir özelliği yoktur. Ekonomik sınıfında satışa sunulur. Bu markanın üst düzeyde kaliteli boyaları mevcuttur, temizlenebilir, silinebilir, leke tutmama özelliği olan boyaları mevcuttur.

Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Polisan primera plast boya

Polisan marka primera plast iç cephe boyası

Bu ürününde silinebilir veya temizlenebilir özelliği yoktur. Ekonomik sınıfında satışa sunulur. Bu markanın üst düzeyde kaliteli boyaları mevcuttur, temizlenebilir, silinebilir, leke tutmama özelliği olan boyaları mevcuttur.

Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yukarıda paylaşmış olduğum görselli anlatım umarım sizlere yardımcı olmuştur. Yukarıdaki görseldeki ürünlerin silinebilir olmamasının yanı sıra artı özellikleri de var aslında mesela duvarda nefes almayı sağlar, yüksek örtücü güce sahiptir, sıva hatalarını, fırça ve rulo izlerini göstermez bunlarda sizlere avantaj olarak görünebilir. Genel olarak ekonomik sınıf ürünlerin tüm boya firmalarında bulabilirsiniz, silinebilir özellikleri yoktur.

Duvardan is lekesi nasıl çıkar

Duvardaki Lekeler Nasıl Çıkar. Duvardaki is lekesini doğal yollar veya temizlik kimyasalları ile çıkartmak mümkün değildir. İnternette verilen temizleyiciler ile çıkartılabilir yazılarına inanmayın gerçekten mümkün değildir boşa zaman kaybı sizler için. Bunun yerine leke örtücü boyalar vardır, yüzeyde yangından kalan is lekesi, yüzeyden çıkmayan büyük lekeler, mürekkep lekesi gibi zor lekeleri tek bir ürün çıkartabilir oda leke boyasıdır. 1 kat sürdükten sonra tüm lekeler kaybolur ve üzerine sonrasında boya sürebilirsiniz. Buraya tıklayarak leke boyası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Pütürlü duvar nasıl silinir

Bir bezle pürüzlü ve tırtıklı duvarların arasına girmek ve iyi bir temizlik yapmak sorun olabilir. Pürüzlü iç duvarlar genellikle temizlenemeyen plastik boya ile boyanır. Tırtıklı duvarları silmek lekelerin yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle, tırtıklı duvarları temizlemek yerine boyamanızı öneririz.

Aşağıdan bizlere yorum yaparak sorularınızı iletebilirsiniz. Eklenmesini istediğiniz konuları bizlere yazmaktan lütfen çekinmeyiniz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.