Paslı demir hangi boyayla boyanır?

14.12.2022
1.268
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

Paslı demir hangi boyayla boyanır? Tüm detayları ile makalemizde.

Paslı demir hangi boyayla boyanır?
REKLAM ALANI

Paslı demir hangi boyayla boyanır?” Pas boyama işlemlerinde, pas önleyici boya, son katın (genellikle yağ bazlı) uygulanmasından önce metal yüzeye uygulanır. Pas önleyici boya, metal gövde ile kimyasal bileşikler veya aşındırıcı malzemeler arasındaki teması önleyen bir bariyer görevi görür. Dikkat edilmesi gereken tek şey, boyamadan önce yüzeyin tamamen kuru ve yağdan arındırılmış olması gerektiğidir.

Pasli demir boyama
Paslı demir boyama

Paslı demir boyama

Paslı demir hangi boyayla boyanır? paslı demir boyama dan önce yüzeyi pas kırıntılarından temizlememiz gerekir. Tel fırça veya kalın zımpara işimizi fazlasıyla görecektir. Öncelikli olarak tel fırça ile temizlik yapabiliriz sonrasında zımpara ile son rötuşları yapıp zemini boyamak için hazır hale getirebiliriz.

Boyama aşamasına geçmeden önce bir kaç detay söyleyeceğim size, nalburlarda veya yapı marketlerde antipas boya bulabilirsiniz, antipas boya 3 çeşittir.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Tiner bazlı antipas boya genelde gri renk olur. ( üzerine yağlı boya sürebilirsiniz)

Su bazlı antipas boya. (Jotun)

3’ü bir arada antipaslı boya. (antipas, astar ve boya karışımı)

Yukarıda saydığım antipas boyalar dan herhangi birini kullanabilirsiniz. Şöyle ki antipas kullanacaksanız eğer üzerine istediğiniz renkte bir yağlı boya vurabilirsiniz.

3’ü bir arada antipaslar var içerisinde antipas, astar ve boya var yani burada anlatmak istediğim 2 işçilik yapmak yerine 1 işçilik yapmaktır. Yüzey ham hiç boya vurulmamış mesela sizde bu yüzeyi siyah veya mavi renge boyamak istiyorsunuz ve zamanınız yok bu durumda 3’ü bir arada antipaslı boya kullanabilirsiniz bu boyanın renk çeşitleri var hemen hemen istediğiniz rengi bulabilirsiniz. Aşağıdaki resimde 3’ü bir arada bir asntipaslı boya görselini görebilirsiniz.

antipasli boya
Paslı demir hangi boyayla boyanır?
Pasli demir boyama
Paslı demir boyama
Paslı demir boyama

Yağlı boya ile demir boyama

Yağlı boya ile demir boyama, yağlı boya ile demirlerinizi boyama yapabilirsiniz, ama şunu belirtmek istiyorum demirleriniz dışarıda ise yani perforje, korkuluk, balkon demir, pencere korkuluğu demiri gibi yerlere antipas sürün kesinlikle çünkü ağır hava şartlarına yağlı boya dayanmaz ve pas yapar. Antipas kullanırsanız uzun yıllar paslanmaya karşı koruma sağlayacağını bilmenizi isterim.

Akrilik boya demiri tutar mı?

Akrilik boya demiri tutar mı? evet tutar ama yukarıda bahsettiğim gibi iç mekanda demirlerinizi boyama yapabilirsiniz ama dış mekanlarda demirlerinize akrilik boya kullanmayın pas yapar. Akrilik boyalar genellikle iç mekan objeleri için tasarlanmış boyalardır bu yüzden hobi boyaları diye adlandırılır.

Doğal gaz borusu boyama nasıl yapılır buraya tıklayarak makalemizi inceleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.