Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür 4 ayrı yöntem

12.11.2022
2.409
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-

Duvar kağıdı nasıl sökülür, sökme yöntemleri nelerdir.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür 4 ayrı yöntem
REKLAM ALANI

Duvar kağıdı nasıl sökülür bilmek istiyorsanız, cevap evet. Ancak duvar kağıdını kaldırma işlemi oldukça zahmetlidir. Bu yüzden pratik uygulamaları ve kolay duvar sökme yöntemlerini bilmek önemlidir. Sökme işlemine başlamadan önce ön hazırlıklar yapılır, eşyalar duvardan uzaklaştırmak gerekir ve eşyaların üzeri örtülür. Zemin de kirlenmeyi önlemek için mavi örtü sermenizi tavsiye ederim. Elektrik prizlerinin bant ya da başka bir aparatla kapatılması da önemlidir. Gerekli malzemeleri hazırladığınıza göre artık başlamaya hazırsınız.

Duvar Kağıdı Sökme

duvar kagidi nasil sokulur

Duvar kağıdının nasıl çıkarılacağını merak ediyorsanız, kullanılabilecek birçok farklı yöntem vardır. Ancak, tüm duvar kağıdı çıkarma yöntemlerinin eşit olmadığını ve bazılarının diğerlerinden çok daha fazla zarar verdiğini bilmek önemlidir. Neyse ki, duvarlarınıza zarar vermeden bu sinir bozucu kağıttan kurtulmak için basit adımlar vardır. Hadi başlayalım!

En kolay Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

  • Duvar kağıdı kazıma ( kazıma aleti )
  • Sıcak su ve sirke
  • Duvar kağıdı çıkartma solüsyonu
  • Buharlı duvar kağıdı sökme makinası ( buhar makinası )

1-) Kazıma yöntemi ile duvar kağıdını sökmek

duvar kazima
Kazıma yöntemi ile duvar kağıdı sökmek

Duvar kağıdı nasıl sökülür diye soruyorsanız en basit yolu kazımaktır. Uzun, ince bir bıçağı olan bir macun bıçağı veya kazıyıcı bulun ve eski kağıt parçalarını duvardan kaldırmak için kullanın. Görev sıkıcı görünebilir, ancak dikkatli ve ısrarcı olursanız, alttaki alçıpan’a zarar vermeden neredeyse tüm kağıdı çıkarabilirsiniz. Bazı inatçı kağıtları çıkarmak için yardıma ihtiyacınız varsa, duvarı sıcak su ile yumuşatabilirsiniz. Sıcak suyu vurmadan önce duvar kağıdı üzerinde duvarı zedelemeden falçata yardımı ile kesikler açmanız duvar kağıdını sökmenize daha yararlı olacaktır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
Kazıma yöntemi ile duvar kağıdını sökmek

2-) Sıcak su ve sirke yöntemi ile duvar kağıdını sökmek

duvar kagidi sokme
Sıcak su ve sirke yöntemi ile duvar kağıdını sökmek

Sıcak su ve sirke duvar kağıdını çıkarmak için popüler bir seçimdir. Sıcak su, kağıdı duvara yapıştıran tutkalı yumuşatır ve kolayca soymanızı sağlar. Duvar kağıdını çıkarmak için bu sıcak su ve sirke solüsyonunu deneyin. Kağıdı bir bezle sirke solüsyonunda hafifçe ıslatın. Ardından, gevşemiş parçaları çıkarmak için bir sünger kullanın. Çözelti, çıkarmadan önce bir veya iki saat bekletilirse daha da fazla duvar kağıdını gevşetebilir.

Vinil duvar kağıdınızın çıkarılması zor bir iş olduğu kanıtlandıysa, yardımcı olabilecek birkaç yöntem vardır. İlk adım, duvar kağıdının kenarını çizmek için bir jilet veya el işi bıçağı kullanmaktır. Küçük kesikler açarak ve yukarıdan aşağıya doğru çalışarak yapılabilir. Ardından, tüm bölümleri bir kerede kesmek için düz bıçaklı bir maket bıçağı kullanın. Fazla parçaları çıkarın ve ardından gerekirse jilet veya maket bıçağıyla kenarları kazıyın. Kimyasal kullanmayı tercih etmiyorsanız, saç kurutma makinesi gibi ısı kaynaklarını kullanmayı ve duvarlarınızı buğulamayı da deneyebilirsiniz, böylece hızlı bir şekilde gevşeyebilirler. Bir duvar kağıdı buharlayıcı da işe yarayabilir.

3-) Duvar kağıdı çıkartma solüsyonu

duvar kagidi sokme solusyon 1
Duvar kağıdı çıkartma solüsyonu

Duvar kağıdı çıkarma solüsyonu, duvar kağıtlarını duvarlardan çıkarmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Duvar kağıtlarını zahmetsizce çıkarın; ovalama veya yeniden boyama gerekmez. Duvar Kağıdı Sökücümüz duvar kağıdını sökme zahmetini ortadan kaldırır ve hem sert hem de yumuşak yüzeylerde kullanım için idealdir. Çözelti, tutkal ve kiri güvenli bir şekilde çözerek geride yeniden boyanabilecek veya yeni duvar kağıdıyla dekore edilebilecek pürüzsüz bir yüzey bırakır.

4-) Buharlı duvar kağıdı sökme makinası

burharli duvar kagidi sokme
Buharlı duvar kağıdı sökme makinası

Duvar kağıdını buharla çıkarmak, duvarlarınızı hasardan kurtarmanın en hızlı ve en kolay yoludur, çünkü işi sert kimyasallar veya aşındırıcılar olmadan halleder. Geriye yıllarca harika görünecek güzel, pürüzsüz ve temiz bir yüzey kalacaktır. Duvar kağıdı çıkarma aleti buhar, duvar kağıdını duvarlara yapıştıran yapıştırıcıyı gevşetmek ve yumuşatmak için basınçlı bir ılık su akışı göndererek çıkarılmasını kolaylaştırır.

Buharlı duvar kağıdı sökme makinası

Duvar kağıdı sökülüp tekrar takılır mı

Duvar kağıtları farklı türlerdedir. Bazı duvar kağıtları tekrar tekrar kullanılabilirken, bazıları sökülürken yırtıldığı için bir daha asla yapıştırılamayabilir. Yeni bir duvar kağıdı almak istiyorsanız nonwoven (tekstil tabanlı kağıt) duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Güzel bir görünüme sahiptirler ve evleri daha zarif hale getiren farklı renklerdedirler. Bu şık kağıtları satın alırken, uzun süre dayanmaları ve yıl boyunca çekici kalmaları için kaliteli desenlere sahip olanları seçebilirsiniz.

Duvar kağıdınızı boyamak istiyorsanız burayı tıklayarak makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yukarıda gösterilen ürünler uzmanlar tarafından yazılmıştır. Verilen bilgiler, ürün bilgileri, uygulama hataları veya diğer anlaşmazlıklarla ilgili herhangi bir anlaşmazlıktan web sitemiz sorumlu değildir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.