Banyodaki küfler nasıl çıkar

19.12.2022
2.243
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-

Banyodaki küfler nasıl çıkar, Banyoda küf oluşumu nasıl önlenir.

Banyodaki küfler nasıl çıkar
REKLAM ALANI

Banyodaki küfler nasıl çıkar, küf hem sıcak hem de soğuk mevsimlerde ortaya çıkabilir, ancak çok fazla nem olduğunda büyüme daha hızlıdır. Banyo ve tuvalet gibi nemli alanlarda bu kadar hızlı büyümesinin nedeni de budur, çünkü buralarda çok fazla nem vardır.

Küf hızla yayılabilir ve hemen hemen her yüzeyde büyüyebilir, ancak bu zararsız olduğu anlamına gelmez. Küfün evinizde veya iş yerinizde büyümesine izin verdiğinizde, sadece mülkünüze değil, aynı zamanda ailenizin sağlığına da büyük zarar verebilir. Bu nedenle, küfün mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel tarafından temizlenmesi çok önemlidir.

Banyoda küf oluşumu nasıl önlenir

  • Kesinlikle yapmanız gereken ilk kural, duştan sonra banyonuzu mutlaka havalandırmak. Kışın çok soğuk oluyor yapmasam olmaz mı ? Aile bireylerinin sağlığı için bunu yapmalısınız.
  • Duşakabin veya küvet kenarlarına antibakteriyel silikon yapın veya su sızdırmaz küvet – duşakabin kenar bandı yapın bu iki üründe antibakteriyel’dir. Tabi arada bir bunları temizleyin.
  • Duştan sonra yine fayansların ve silikon kimyasalının üzerinde su kalmasın, temizleyin.

Banyo fayans arası küf nasıl temizlenir

Küf temizleyiciler, küf ile kirlenmiş yüzeylerde kullanılan özel bir dezenfektan türüdür. Sprey, toz ve sıvı olarak kullanılabilen birçok marka ve türde küf temizleme kimyasalı bulunmaktadır. Bu ürünler, mevcut olan görünür küfleri öldürmek veya ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Derz üzerindeki küf lekelerinden kurtulmanın en iyi yolu, küfe çamaşır suyu veya çok amaçlı bir temizleyici püskürtmek, birkaç dakika bekletmek, eski bir diş fırçası veya bezle ovmak ve durulamaktır. Küf lekesi çıkana kadar işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Banyodaki küfler nasıl çıkar, diğer bir seçenek ise çamaşır suyu ile küf temizlemek, çamaşır suyu güçlü bir temizleyicidir, ancak banyonuzun yüzeyleri üzerinde sert olabilir. Küflü derzlerle doğrudan temastan kaçının ve kullanmadan önce suyla karıştırın. Ardından küfü öldürmek için karışımı derzlerin etrafına püskürtün ve bir bez veya eski bir diş fırçasıyla ovun. Bu alanları temizledikten sonra temiz suyla iyice durulayın.

Yukarıdaki işlemleri yapmadan önce kesinlikle gözlük, ağızlık ve eldiven takmanızı tavsiye ederim çamaşır suyunu solumanız veya gözünüze kaçması sağlığınız açısında tehlikeli olabilir.

banyodaki kuf nasil temizlenir
Banyodaki küfler nasıl çıkar

Banyo Tavanındaki Küf Nasıl Temizlenir?

Bir önceki konuda anlattığım gibi küf temizleyici veya çamaşır suyu ile temizleme yapabilirsiniz. Tavandaki küf eğer çıkmıyorsa derine inmiş demektir 2. defa uğraşmanıza gerek yok. Bunun yerine 180 numara zımpara ile yüzeyi zımpara yapmanız gerekecektir. Sonrasında ise bir daha küf oluşmaması için küf öneyici tavan boyası veya daha güçlü bir rutubet önleyici kimyasal vurmanızı tavsiye ederim.

Tavan rutubeti önlemek için bu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Rutubet önleyici kimyasal için buraya tıklayarak makalemi inceleyebilirsiniz.

Banyodaki küfler nasıl çıkar

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.