Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu

06.01.2023
8.982
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-

Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu

Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu
REKLAM ALANI

Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu, duvar kağıtları asla solmayan bir trenddir, bu nedenle onları istediğiniz yerde ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Hem yaşam alanları hem de çocuk odaları için çok yönlüdürler. Yaşam alanlarında sadece bir duvara uygulanan duvar kağıtları odaya modern bir görünüm kazandırır. İnsanlar fayanslarda duvar kağıdı kullanabilir, ancak bazı hususlar dikkate alınmalıdır. Karonun dokusu önemlidir çünkü tutkalın yapışma kabiliyetini etkileyecektir. Bu, yüzey pürüzlüyse, pürüzsüz yüzeylere yapışmada sorunlar olabileceği anlamına gelir.

Fayans üzerine duvar kağıdı yapılır mı

Fayans üzerine duvar kağıdı yapılır mı, duvar kağıdının fayansların üzerine doğrudan yapıştırılabileceğinin farkında olmak önemlidir. Ancak bu, sağlam ve sağlıklı bir işi garanti etmez. Fayansın parlak olması nedeniyle duvar kağıdı tutkalı bu yüzeye yapışacaktır. Tamamen sağlam bir tutumla değil tabi ki, sağlam bir tutuş elde etmek için yüzeyin duvar kağıdının arkasındaki tutkalı emmesi gerekir.

Duvar kağıdını doğrudan fayanslara yapıştırmayın. Duvar kağıdını doğrudan fayansların üzerine yapıştırmak çok yanlış olur. Öyle ki duvar kağıdı kısa süre sonra ortasından veya kenarlarından sökülmeye başlayacaktır. Duvar kağıdı ile çalışırken, uygulanabileceği çok özel yüzeyler olduğunu bilmek önemlidir. Duvar kağıdı sadece yüzey emici olduğunda bir yüzeye güçlü bir şekilde yapışacaktır. Yani, plastik, silikonlu boya, ahşap veya sıva vb. Bu nedenle, bu yüzeylere duvar kağıdı uygulanırken; bir kat geçiş astarı uygulanır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Fayans üzerine duvar kağıdı nasıl yapıştırılır

Fayans üzerine duvar kağıdı nasıl yapıştırılır, sizlere en basit ve en zor 2 yöntem söyleyeceğim, farklı yöntemler elbet var, bu 2 yöntemin birini seçtiğinizde emin olun diğer yöntemler ile hemen hemen aynı olacaktır.

  1. Geçiş astarı uygulayarak duvar kağıdı yapıştırma.
  • Fayans üzerine duvar kağıdı yapmanın ilk yöntemi, önce bir kat geçiş astarı uygulamak ve ardından 1 gün bekleyerek kağıdı fayans üzerine uygulamaktır. Bu yöntem oldukça iyi çalışır ve çok iyi görünür, ancak bu yöntemle ilgili bir sorun vardır: Banyonuzdaki buhar uzun süre içeride kalırsa, duvar kağıdınız uçlarından çözülmeye başlayabilir. Bunun nedeni, duştan gelen nem ve buharın banyonuzun duvarları arasında sıkışıp kalmasıdır. Duvar kağıdının soyulmasını önlemenin en kolay yolu, banyonuza bir havalandırma fanı takmaktır.

2. Bana göre en sağlam duvar kağıdı uygulaması aşağıdaki gibidir, içiniz rahat olur sıkıntı yaşamazsınız. Alçı sıva uygulaması.

  • Fayans üzerine brüt beton astarı sürün ve 1 gün bekleyin. Astar kuruduktan sonra alçı sıva ile pürüzsüz hale getirmek gerekir. Alçı sıva uygulaması en az iki kat olmalıdır. Birinci kat kalın sıva uygulaması ve ikinci kat saten sıva uygulaması olarak iki ayrı sıva kullanılarak fayans yüzeyi boyanabilecek pürüzsüz bir yüzey haline getirilir. Her iki kat alçı sıva uygulaması yapıldıktan sonra zımpara yardımı ile yüzey pürüzsüzleştirilir, ve yüzey kuruduktan sonra duvar kağıdı uygulaması yapabilirsiniz.

Dikkat edilecek hususlar:

  • Duşakabin ya da küvet olan yerlere asla duvar kağıdı uygulamamalısınız. Bunun nedeni kısa sürede sorunlarla karşılaşacak olmanızdır. Dekorasyon malzemeleri suya karşı dayanıklı değildir. Banyonun kuru alanında genel kullanım alanında kullanabilirsiniz.
  • Banyoda kullanacağınız duvar kağıdı “tekstil tabanlı vinil duvar kağıdı” olmalıdır. Tekstil tabanlı duvar kağıdı, Osnaburg bezi veya elyaf üzerine lamine edilmiş vinil tabakadan oluşur. Kağıt içermez. Gözenekli bir yapıya sahip olmadığı için su geçirgenliği yoktur ve en dayanıklı duvar kağıdı türüdür.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.