Neden Dükkanda Seçtiğim Renk Duvarda Farklı Görünüyor ? Boya rengi seçerken nelere dikkat edilmeli

19.12.2022
754
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-

Neden Dükkanda Seçtiğim Renk Duvarda Farklı Görünüyor ?

Neden Dükkanda Seçtiğim Renk Duvarda Farklı Görünüyor ? Boya rengi seçerken nelere dikkat edilmeli
REKLAM ALANI

Boya rengi seçerken nelere dikkat edilmeli, salonunuz için boya rengi araştırmasına girdiniz ve sonunda herhangi bir gri tonuna karar verdiniz. İnternetten rengi gördünüz beğendiniz veya herhangi bir uygulama ile salonun resmini uygulamaya yüklediniz ve renge karar verdiniz. Rengimizde Polisan marjinal Gri olsun, nalbura veya yapı markete gidip salonumuz için 2,5 lt marjinal gri rengimizi aldık evimize geldik ve salonumuza boyamızı sürdük.

Bu zamana kadar sorun yok, boyamız kurudu bir baktınız duvara hafif maviye çalıyor. Arta kalan boyadan biraz, aldığınız yere götürdünüz bu boya mavi çıktı dediniz satıcı boyayı beyaz kağıda sürdü saç kurutma makinası ile kuruttu kartelanın yanına koydu, renk aynı bir sorun yok ama salonunuzda mavi olarak görünüyor.

Boya renginin farklı çıkması

Boya renginin farklı çıkmasının nedenleri sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Çevrimiçi araçlar size bir rengin nasıl görüneceği hakkında fikir verebilir, ancak duvarlarınızda görene kadar emin olmanın bir yolu yoktur.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Renk tonları farklı ışık kaynaklarında, boyanacak alanın metrekaresi, aydınlık olup olmaması, güneş alıp almaması, tavan yüksekliği, boyanacak alanda kullanılan malzemelerin dokusu, rengi, deseni, boyanacak alanda kullanılan aydınlatmalar, bu saydığım maddelerin tümü günün belirli saatlerinde gelen ışığa göre farklılık gösterebilir.

Sizlere çok güzel bir örnek gösterebilirim:

Boya renginin farkli cikmasi
Boya renginin farklı çıkması

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz renk tonu Kırık Beyaz tonlarında, farklı ışık kaynaklarında gördüğünüz gibi ton değişmesi oluyor.

Boya rengi seçerken nelere dikkat edilmeli, bir diğer sebep ise eski boyanızın orta koyulukta veya koyu bir tonda olmasından da kaynaklanabilir. Şöyle ki duvarınızda orta koyu bir renk olan kese kağıdı tonu var veya lila tonu var ve siz üzerine açık tonlarda bir renk yapmak istiyorsunuz, bu açık tonu eski boyanızın üzerine direkt olarak vurursanız renk sapması kaçınılmaz. Kese kağıdı renginin üzerine doğrudan 2 veya 3 kat olarak açık bir ton vurursanız alttaki renk ile yeni vurduğunuz renk karışabilir ve duvarda istediğiniz tonu göremeyebilirsiniz.

Bu durumun yaşanmaması için Geçiş astarı kullanmanız gerekir. Geçiş astarı kullanımını buraya tıklayarak makalemi inceleyebilirsiniz.

Boya rengi seçerken nelere dikkat edilmeli

Boya rengi seçerken nelere dikkat edilmeli

 • Bilgisayar, telefon gibi cihazlardan renk seçimi yapmayın %100 yanıltır.
 • Islak boya ile kuruyan boya rengi arasında %50 oranda renk tonu fark eder. Yani boyayı aldınız açıp baktınız renk farklı ! Hayır boya ıslak iken rengi açık durur, bunu test etmek için size basit bir yöntem söyleyeceğim beyaz bir kağıt alın, parmağınızla çok az bir boya alın ve beyaz kağıda yüzeysel olarak sürün sonrasında saç kurutma makinası ile kurutun, sonrasında ıslak boyadan biraz alın ve kurumuş rengin yanına sürün farkı çok net şekilde göreceksiniz.
 • Konunun en başında yazdığım gibi marjinal gri mavi görünebilir, bu herkes için geçerli değildir. Sizin evinizde sizin tam istediğiniz gibide görünebilir.
 • Boyayı duvara sürmeden önce ufak bir alana boyayı sürüp saç kurutma makinası ile kurutup rengine bakabilirsiniz az çok karar verme şansınız olabilir.
 • Boya gözünüze açık geldiğinde koyulaştırma yapılabilir ama boya gözünüze koyu geldiğinde boyayı açmak çok zordur ek masraf çıkacaktır. Beyaz boya ile açma yapabilirsiniz. Koyulaştırma işlemini kendiniz yapmayın aldığınız yere götürerek koyulaştırma yapmak istediğinizi söyleyin size yardımcı olacaklardır.
 • Koyulaştırma işlemlerinde örnek veriyorum gri tonu için, gri tonunun içine çoğu kişi siyah atsam koyulaşır diye bilir bu yanlıştır bazı gri tonları 3 veya 4 renkten oluşabiliyor bu yüzden aldığınız yere götürmeniz daha iyi olacaktır.
 • Boya rengi seçerken boya firmasının kartelasından çıplak göz ile seçim yapın, etraftaki ışık tonlamalarına dikkat edin gölgede bakmayı deneyin, ışıkta bakmayı deneyin böylelikle daha rahat seçim yapabilirsiniz.

Boya rengi seçerken nelere dikkat edilmeli, evinizi boyamak, onu yeniden yeni bir görünüme kavuşturmanın en eğlenceli ve tatmin edici yollarından biridir. Birçok kişi evlerini boyamayı basit bir iş olarak görse de, aslında her şeyin sorunsuz gittiğinden emin olmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bu ipuçları yalnızca sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda boyama deneyiminizi güvenli ve keyifli bir hale getirir. 🙂

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Eda dedi ki:

  Merhabalar öncelikle değerli bilgileriniz için yederim, benim bir sorum olacak. Polisan marka gri tonlarında renk aldım usta duvara sürdüğünde mor renk çıktı ortaya bunun nedeni ne olabilir.

  1. admin dedi ki:

   Eda hanım merhaba, ilginiz için teşekkürler. Bunun nedenleri dersek daha iyi olur aslında, yüzeyde daha önceden koyu bir ton olabilir ustanız geçiş astarı vurmadan yüzeye üzerine boya vurmuşsa eğer alttaki zeminin rengi ile karışmış olabilir buda renklerin karıştığı için ton farkına dönüşebilir. Diğer bir neden ise gri tonlarının içerisine sadece siyah piğment girmiyor herhangi bir gri ton elde etmek için siyah pğmentin yanı sıra mavi, kırmızı, yeşil tonlarıda girebiliyor bu yüzden bazı mekanlarda yukarıda özetlediğim gibi mobilyalar, ışık yansımaları gibi nedenlerden dolayı sadece yüzeyde gri tonlarını göremeyebilirsiniz. Gri tonları seçerken içerisine girilen piğment renklerini göz önünde bulundurarak gri ton seçebilirsiniz. Polisan marka renklerinde Gri tonlar kartelasında mesela içerisine siyah piğment dışında hangi tonlara yansıyacağı yazıyor bunu da dikkate alabilirsiniz.