Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır?

19.12.2022
858
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-

Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır? Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır?

Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır?
REKLAM ALANI

Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır? Tik mobilya dış mekan kullanımı için en iyi seçimdir. Teak mobilyalar hava koşullarında çatlamaz, parçalanmaz veya dağılmaz ve uygun bakımla 50 yıla kadar dayanabilir. Tik, plastik ve ahşap gibi diğer malzemelerden daha iyi dayanır. Ayrıca, zaman içinde zarif bir şekilde yaşlanan zengin damarları ile güzeldir.

Yeni tik mobilyaları, tik ağacının doğal hali olan bal/kahverengi renkte olacaktır. Yüzeydeki yağ, açık havada birkaç gün geçirdikten sonra buharlaşacak ve geride zengin görünümlü bal kahverengisi bir ton bırakarak genellikle cilalanmış gibi görünebilecektir. Cilalı görünüm, ahşapta doğal olarak bulunan yağdan kaynaklanmaktadır.

Tik ağacı en dayanıklı ahşaplardan biridir ve dış mekan mobilyaları için mükemmeldir. Doğal olarak yaşlanmaya bırakıldığında tik, yakışıklı bir gümüş grisi rengine dönüşür. Bu süreç, mobilyanızın maruz kaldığı ultraviyole ışık ve yağmur miktarına bağlı olarak yaklaşık 9 ila 12 ay sürer. Bu yüzden tik mobilyalarınıza yılda 1 kez bakım yapmak onları ilk günkü doğal görünümünde kalmalarını sağlayacaktır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
Tik agaci mobilya bakimi nasil yapilir
Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır?

Tik ağacı mobilya bakımı

Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır? Tik mobilyaların temiz tutulması ve yeni görünmesi zor olabilir. Yiyecek ve içecek lekeleri, küf ve genel kir birikimi tik mobilyaların eski ve tozlu görünmesine neden olabilir. Kirli tik mobilyalarla yaşamak zorunda kalmamalısınız! Lekeler ve kirle mücadele etmenin ne kadar sinir bozucu olabileceğini ilk elden biliyorum. Bu nedenle tik ağacınızı lekelerden korumaya yardımcı olan ve doğal güzelliğini koruyan özel bakım kimyasalları ile temizleyebilirsiniz, böylece yıllarca yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

ahşap zemin bakımı

Temizlik yapmak için size önerebileceğim ürün : Hemel Deck Restorer – Ahşap Deck Yenileyici ve Temizleyici. Bu ürün ile tik mobilyalarınızı zımpara yapmadan derinlemesine temizleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak nasıl temizleyeceğinizi inceleyebilirsiniz.

Tik ağacı mobilya bakımı nasıl yapılır?

Temizleme işlemi bittikten sonra aşağıda vereceğim ürünler ile tik mobilyanızı yağlayabilirsiniz. Tik mobilya yağları şeffaf olup renk vermez, ahşabın içine işleyerek ahşabı uzun yıllar genç kalmasını sağlar. Bu yüzden yılda 1 kez veya 2 yılda 1 kez yapılmasını tavsiye ederim.

Tik yağının yaptığı tek şey yüzeyde ince bir koruma tabakası sağlamaktır. Tik yağı ile ahşabın üzerine başka bir koruyucu uygulamaya gerek kalmaz. Ahşabınızı sudan, haşerelerden ve hava koşullarından koruyacaktır. Bahçe tik mobilyalarınıza sadece tik yağı sürülür, bunun dışında hiç bir şey sürülmez. Vernikli bir ahşap koruyucu uygularsanız, vernik tabakası tik yağının nüfuz etmesini önleyecektir. Hatta yüzeye yapışmasını bile engeller.”

Tik yağı nasıl uygulanır

Yukarıda anlattığım gibi hemel tik mobilya temizliğimizi yaptıktan sonra, siyah kıllı fırça veya üstünü ile yapabilirsiniz. Uygulamayı ahşabın damarları nereye doğru gidiyorsa o yöne doğru yapın, 1. kat vurulduktan 24 saat sonra 2. katı vuruyoruz ve bakımı bitiriyoruz.

Burada önemli olan tik yağının ahşaba yedirilmesidir, bolca sürün ağaç yağı emsin doyana kadar, doyduğunu anladığınız anda (yüzey yağı emmemeye başlayacaktır) fazla yağı yüzeyden alın. Tik yağları hazırdır inceltme gerektirmez. Kış aylarında tik mobilyalarınızın üzerini örtmek ve kapalı bir yere kaldırmak iyi bir seçim olacaktır. Tik mobilyalarınıza zımpara yapmayı önermiyoruz, zımpara sadece yüzeysel olarak temizleme yapar ve ahşabın ömrünü kısaltır sadece. Tik temizleme kimyasalı ahşabın içine işler ve daha derin temizlik yaparak ahşabı doğal haline getirir.

Tik yağı nasıl uygulanır

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.