İç Cephe Boyası Mat mı Parlak mı

16.11.2022
4.232
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-

İç cephe boyalarında mat, yarı mat ve parlak boyalar nerelerde kullanılır en iyisi hangisidir, dayaklımıdır bunları sizler için açıkladık.

İç Cephe Boyası Mat mı Parlak mı
REKLAM ALANI

İç cephe boyası mat mı parlak mı, görünümünde en önemli konu parlaklığı ve silinme özelliğidir. Bunlar arasında bir bağlantı mi olabilir? Aslında bizim için de bağlantı var. Yani iki özellik birbirine yakın olsa da bu ikisi arasında farklar vardır. İç cephe boyaları parlaklık ve silinme, slikonlu slikonsuz, birbirine bağlayabilirler. Örneğin, iki boya mat olduğu halde parlak veya slikonlu olabilir. Ama her zaman böyle değildir. ( İç cephe boyalarında Parlak iç cephe boyası yoktur, Yarı parlak veya yarı mat boyalar vardır.)

Yarı mat ve mat boya arasındaki temel fark, parlaklık veya ışıltıdır. Yarı mat boya, daha düz olan mattan daha parlak bir yüzeye sahiptir. Karşılaştırmalı olarak, yarı mat yüzeyler %25 ile %35 arasında parlaklığa sahipken, mat yüzeyler %5 ile %10 arasında bir parlaklık yüzdesine sahiptir. Bu, yarı mat boyanın mat boyaya göre yaklaşık üç ila beş kat daha fazla ışığı yansıttığı anlamına gelir.

mat boya mı yarımat boya mı
İç Cephe Boyası Mat mı Parlak mı

İç Cephe Boyası Mat mı Parlak mı, hiç şüphesiz, yarı mat boyanın mat boya ya göre daha parlak bir görünümü vardır. Artısı ise saten boyayı mat bir yüzeyden daha kolay temizlenebilirsiniz ve daha dayanıklıdır. Ancak mat boyanın uygulanması ve rötuşlanması yarı mat boyaya göre daha kolaydır. Bahsetmiyorum bile, mat boyalar daha kimi ustaya göre daha iyidir, daha az kusur gösterir ve yarı mat boyadan daha ucuzdur.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
Mat ve yarı mat Arasında Seçim Yapmak

Mat ve yarı mat Arasında Seçim Yapmak

İç Cephe Boyası Mat mı Parlak mı ? İç cephe boya çeşitleri, duvarlarınız için bir boya seçerken mat ve yarı mat boyalar mükemmel seçeneklerdir. Her şey, ne tür bir görünüm aradığınıza ve ne tür bir yüzey boyadığınıza bağlıdır. Duvarlarınızda pürüzsüz, parlak bir yüzey arıyorsanız, yarı mat en iyi seçimdir, ancak daha dokulu bir görüntü peşindeyseniz, mat daha uygundur.

Bu iki boya türü arasındaki temel fark, dokularıdır; yarı mat mattan daha pürüzsüzdür ve bu nedenle daha parlak bir yüzeye sahiptir. Yarı mat boya, temizlenmesi daha kolay olduğu ve mat kadar kir göstermediği için genellikle duvarlarda kullanılır. Bir duvarı matlaştırmak, ona daha pürüzlü bir doku verir ve aynı duvardaki yarı mat boyadan daha az parlak görünmesini sağlar; bu, matın, duvarlarınızın veya tavanlarınızın yüzeyindeki, sıvadaki çatlaklar veya tümsekler gibi kusurları gizlemek için ideal olduğu anlamına gelir.

Boya seçerken nelere dikkat etmeliyiz.
İç Cephe Boyası Mat mı Parlak mı

İç Cephe Boya Çeşitleri

Mat Boyalar

Mat bir yüzey, düz boyadan daha parlak ancak saten veya yumurta kabuğundan daha az parlak olan düşük parlaklıkta bir parlaklıktır. Düşük parlaklık yüzdesine sahiptir, bu da çoğu boyadan daha az parlaklık içerdiği veya daha az ışık yansıttığı anlamına gelir. Ayrıca, düz ve mat boyaların rötuşlanması ve uygulanması daha kolaydır, bu da onları acemi boyacılar veya kendin yap projeleri için ideal kılar.

İç cephe boya çeşitleri, görüntü bakımından mat boyalar dokunulduğunda biraz daha pürüzlü veya kireçli gibi olsa da, mat herhangi bir odaya veya dış mekan yüzeyine rahat ve modern bir görünüm sunar. Mat, daha yüksek pigmenti nedeniyle daha derin gölgelere derinlik katar ve daha koyu boya renklerinin zenginliğini artırır.

Yarı mat Boyalar

Yarı mat boyalar, mattan daha parlak olan ancak yarı parlak boya kadar parlak olmayan orta parlaklıkta bir parlaklıktır. Aynı şekilde, saten, yumurta kabuğu yüzeyinden biraz daha fazla parlaklık veya ışık yansıtma özelliği sunar. Aynı zamanda yarı mat boya, koridorlar, aile odaları ve çocuk odaları gibi trafiğin yoğun olduğu alanlardaki düz duvarlarda mükemmel şekilde çalışır. Bunun nedeni, saten yarı mat yüzeylerin temizlenmesinin daha kolay ve mat veya düz gibi düşük parlaklığa sahip boyalara göre daha dayanıklı olmasıdır.

Görüntü bakımından yarı mat parlaklığa sahip bir yüzey, donuk, parlak olmayan mat yüzey ile yüksek parlaklığın cam benzeri yansıtıcılığı arasında yer alır. Buna göre ipeksi görünür ve dokunuşta pürüzsüz bir his verir. Bununla birlikte, yarı mat boyaların uygulanması daha zordur, daha az örtücülük sağlar ve mat boyalara göre rötuşlanması daha zordur.

En iyi silinebilir boya hangisidir makalemize göz atabilirsiniz.

Mat boya artıları ve eksileri

Mat boya artıları:

  • Uygulaması ve rötuş yapması daha kolay
  • Yarı mat ve parlak yüzeylere miktar oranında daha az maliyet
  • Daha az kusur gösterir ve daha iyi örter
  • Elit mekanlar için zengin, kadifemsi görüntü verir

Mat boya eksileri:

Son olarak, yarı mat veya ipek mat gibi parlak bir yüzey üzerine asla doğrudan mat uygulamamalısınız. Boyamadan önce Geçiş astarı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Mat boya artıları ve eksileri

Yarı mat boya artıları:

  • Mat veya düz boyadan daha kolay temizlenir ve daha dayanıklıdır.
  • Küçük, daha karanlık bir odayı açabilmesi için daha fazla ışık yansıtır

Yarı mat boya eksileri:

  • Gözle görülür bir parlama olmadan uygulamak ve rötuş yapmak daha zor
  • Düz veya mat boyalardan miktar başına daha pahalı
  • Duvardaki hataları ve kusurları gizlemez

Duvarlarınıza simli duvar boyası, sim efekti vermek istiyorsanız buraya tıklayarak makalemizi inceleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.